strona główna Wersja dla niedowidzących eng eng eng de
CHŁOPI, musical

Premiera: 6.09.2013

CHŁOPI to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób tej słynnej lektury. Tekst "Chłopów" wciąż zachwyca swoją aktualnością. Musical nawiązuje do polskiej tradycji i zachowuje swoją wartość literacką. Łowickie, barwne i niezwykle plastyczne kostiumy stanowią piękną oprawę tego niezwykłego widowiska.

"Chłopi", powieść Władysława Reymonta, pisana w latach 1901-1908, opublikowana w formie książkowej w latach 1904-1909 ukazuje życie społeczności zamieszkującej wieś Lipce na przestrzeni czterech pór roku. Problematyka utworu skupia się wokół takich zagadnień jak m.in. tematyka chłopska, społeczna i ekonomiczna sytuacja polskiej wsi, konflikt pokoleń, nieuchronność przemijania, wpływ gromady na jednostkę.

W "Chłopach" odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę. Mamy tam panoramę różnorodnych charakterów, zachowań, różne motywacje wyborów; podkreślone przywiązanie ludzi do tradycji i gloryfikację pracy, która, choć nie daje komfortowego życia, nadaje mu sens i rytm. Pisarz otrzymał za ten utwór Nagrodę Nobla w 1924 roku.


Reżyser o spektaklu:

Często słyszę pytanie dlaczego akurat CHŁOPI? Zdecydowały przede wszystkim trzy czynniki – dobra literatura, świetnie skonstruowane postaci i bardzo ciekawy konflikt. Właśnie w CHŁOPACH Reymonta odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę XX jak i XXI wieku. To opowieść o ludzkim dojrzewaniu do mądrości i doskonałości otaczającej nas natury. Jak w zwierciadle odbija się polska mentalność, tak charakterystyczna i rozpoznawalna, że wspólna dla wszystkich Polaków. Żyjemy w czasach, gdy narody szukają swojej odrębności, my też zaczynamy chwalić się tym, co jest nasze i niepowtarzalne - Wojciech Kościelniak.
 
Wysokiej jakości pop, który mogę pokazać i córce, i mamie. Nie udręczę ich i sama się nie wynudzę. Sztuka jest dla mnie wtedy wartościowa, gdy tworzy platformę, na której mogą spotkać się bardzo różni ludzie. LALKA i CHŁOPI Wojciecha Kościelaniaka w gdyńskim Teatrze Muzycznym to dobry przykład
(Dorota Masłowska)
 
Sceny zbiorowe są prawdziwym majstersztykiem reżysersko - choreograficznym
(Polityka)


Zasługą Wojciecha Kościelniaka i jego zachwycającej inscenizacji "Chłopów" jest ściągnięcie z tej książki klątwy nieczytelnej ramoty
(Dorota Masłowska)


Napisany ze znawstwem i polotem, idealnie obsadzony, perfekcyjnie wykonany. "Chłopi" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (...) mają już miejsce w historii polskiego musicalu
(Gazeta Wyborcza)


Powstał spektakl mądry, świetnie zaśpiewany, bardzo dobrze wyreżyserowany i z polotem zagrany i zatańczony przez cały zespół Muzycznego. Chapeau bas!
(trojmiasto.pl)


Kolejna gdyńska inscenizacja przejdzie do historii polskiego teatru
(Gazeta Świętojańska)


Fantastyczne widowisko (...) gdyński teatr ma od minionego piątku w swoim repertuarze kolejne szczególne przedstawienie (Dziennik Bałtycki)

Całej obsadzie i wszystkim, którzy w "Chłopach" maczali swoje utalentowane palce, należy się ogromny aplauz
(kulturaonline.pl)


CHŁOPI Kościelniaka/Dziubka to polscy "Nędznicy"
(Maciej Nowak)
 
Chłopi w reżyserii Kościelniaka to opowieść o nas "tu i teraz". W każdym z nas jest bowiem cząstka tej małej społeczności, która stoi na straży swoich wartości, przyzwyczajeń i tradycji, a jednocześnie pogrąża się w schizofrenicznym zakłamaniu. Kościelniak nam o tym dosadnie i z powodzeniem przypomniał. Ponownie postawił na scenie Teatru Muzycznego wielkie lustro, w którym każdy może się bez problemu przejrzeć
(Bliza)
 
Widzowie obcowali przez ponad trzy godziny ze sztuką na wysokim poziomie i wprost chłonęli spektakl. Nie dziwią mnie wcale komplety na widowni. Reymont powraca!
(kurzawka.blogspot.com)
 

Bilety: 30 - 100 zł, szczegóły tutaj

Czas trwania: 3 h 15 min (jedna przerwa)

Preferencje wiekowe: 15+

 
Partnerzy
Partnerzy medialni
 
Partnerzy
Partnerzy medialni
 
Partnerzy
Partnerzy medialni