CHŁOPI

More

 

 

More

 

 

More

 

 

More

12.00 / New Stage
18.00 / Chamber Scene / SPEKTAKL STUDIUM WOKALNO-AKTORSKIEGO
19.00 / Large Stage

Do 6 stycznia będziecie mieć Państwo okazję zapoznać się z pracami kolejnego artysty w foyer Dużej Sceny.

David Schab (właściwie Dawid Schab) to artysta urodzony w 1973 roku w Rybniku. Przez wiele lat mieszkał w Tyszkach. Dziś żyje i tworzy w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Jego droga do malarstwa nie była prosta. Pierwsze obrazy tworzył w 1999 roku będąc jednocześnie studentem prawa. W kolejnych latach ukończył politologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz malarstwo na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie.

Artysta wypracował sobie bardzo charakterystyczny styl, czerpiąc inspirację z twórczości fowistów, ekspresjonistów oraz polskich kolorystów takich jak Artur Nacht-Samborski. W twórczości Schaba widać także wpływ Davida Hockneya. Malarskie przedstawienia artysty cechują się niezwykłą przejrzystością i kolorystyką, która tętni ekspresją i często ulega deformacji. Podobnie jak Henri Matisse, mistrzowsko operuje płaskimi plamami barwnymi, niwelując iluzję trójwymiarowej przestrzeni, zyskując jednocześnie niezwykły spokój i radość, którymi emanuje jego sztuka. Martwe natury Schaba przywodzą na myśl prace Paula Cézanne eksperymentującego z wieloma perspektywami i punktami zbiegu.

Tematy, które głównie przewijają się w twórczości Davida Schaba to martwe natury, zwierzęta, pejzaże oraz portrety. Preferowana przez niego technika to olej na płótnie lub suche pastele na papierze. Oprócz malarstwa David Schab zajmował się także animacją. W 1998 roku pracował w Firmie Film Factory w Bielsku Białej na stanowisku Asystenta Animatora Głównego dla Walt Disney przy produkcji gier komputerowych Disney. 

Schab jest uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Wielkiej Brytanii (Londyn, Bristol) oraz we Włoszech (Wenecja, Florencja).  Jego prace sprzedają się głównie w Wielkiej Brytanii, ale również w Australii, Danii, Niemczech, USA oraz w Polsce.